Kabiny półokrągłe stanowią kompromis między funkcjonalnością oraz kompaktowym rozmiarem. Montowane są w rogach pomieszczenia. Ze względu na półokrągłe wejście pozwalają na zaoszczędzenie sporej przestrzeni, dlatego są wybierane przez właścicieli małych łazienek poszukujących rozwiązań zajmujących jak najmniej miejsca. Główną wadą kabin półokrągłych jest mocno ograniczone miejsce wewnątrz kabiny. Kabiny półokrągłe występują zazwyczaj w rozmiarach 80×80 lub 90×90 cm.
W większych łazienkach można zastosować kabiny półokrągłe asymetryczne, które zajmują większą powierzchnię na jednej ze ścian. Wybierając kabiną asymetryczną możemy w prosty sposób zyskać trochę więcej miejsca w jej wnętrzu.
Drzwi rozsuwane lub uchylne
Kabiny półokrągłe w większości posiadają drzwi wejściowe podzielone na pół, rozsuwane na boki. Drzwi rozsuwane nie wymagają dodatkowego miejsca przed i z boku kabiny, wsuwają się do jej wnętrza. Dodatkowo jest to rozwiązanie tańsze w produkcji niż drzwi otwierane na zewnątrz kabiny, na zawiasach.
Drzwi przesuwne poruszają się na specjalnych rolkach zamontowanych na szynach. Należy pamiętać, że rolki wraz z upływem czasu (najczęściej po kilku latach użytkowania) ulegają zużyciu. Na szczęście każdy większy producent oferuje rolki zamienne dedykowane do produkowanych przez siebie kabin, są one łatwe w wymianie i nie stanowią dużego kosztu. Jeżeli producent nie posiada w ofercie rolek zamiennych, to w sprzedaży są rolki uniwersalne które można dobrać do swojego modelu, należy znać grubość szyby, średnice kółek oraz odległość otworu montażowego od krawędzi szyby.
Wbrew często spotykanym opiniom na temat drzwi przesuwanych na rolkach, nie należy się ich obawiać.
Brodzik niski czy wysoki
Kabiny półokrągłe występują zazwyczaj z jednym z dwóch rodzajów brodzików – wysokim lub niskim.
Niskie brodziki
Niskie brodziki wybierane są zazwyczaj ze względów estetycznych, oraz przez osoby starsze dla których o wiele wygodniej jest przejść przez niski próg brodzika. Niższe brodziki są również łatwiejsze w utrzymaniu – posiadają mniejszą powierzchnię oraz mniej zakamarków w których mógłby osadzać się brud.
Największą wadą niskiego brodzika jest brak możliwości napełnienia go wodą i wykąpania np. dziecka czy wymoczenia w nim prania.
Wysokie brodziki
Brodziki wysokie najczęściej są krytykowane ze względu na walory estetyczne, sprawiają, że pomieszczenie staje się optycznie mniej przestronne.
Z drugiej strony, ich niewątpliwą zaletą jest wielozadaniowość. W wysokim brodziku możemy wziąć szybki prysznic, ale możemy również napuścić do niego wody i się wykąpać.
Podsumowując, półokrągłe kabiny natryskowe sprawdzają się najlepiej w niewielkich łazienkach w których najważniejszym czynnikiem jest optymalne i jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie dostępnego miejsca.
Add comment